اخبار

چک کردن به روز رسانی بازار

تکنیکی جدید برای تقویت مشتریان مسکن

تکنیکی جدید برای تقویت مشتریان مسکن

بازار رهن ثانویه که سابقه‌ ای ۲۰ساله در جهان دارد و منابع خود را از طریق وثیقه های بانکی تامین می کند به تازگی قرار است در ایران اجرا شود تا به خروج از رکود مسکن کمک کند

تکنیکی جدید برای تقویت مشتریان مسکن

تکنیکی جدید برای تقویت مشتریان مسکن

 

به گزارش ایسنا، به تازگی ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت (رهن ثانویه) از سوی بانک مسکن منتشر شده و گفته می شود این اوراق قابلیت افزایش تا ۱۰هزار میلیارد تومان را دارد.

به این صورت که بانک به پشتوانه وثیقه‌ های در اختیار خود اوراق بهاداری را منتشر می‌کند که معادل مبلغ طلب بانک بابت تسهیلات پرداخت شده است و این اوراق را در بورس به فروش می‌گذارد.

چندی پیش از سوی عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، بخشی از راهکارهای برون‌ رفت از رکود در بازار معاملات مسکن تشریح شد که طی آن، وزیر راه و شهرسازی به انتشار ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق رهنی بانک مسکن اشاره کرد و از انتشار آن در آینده‌ ای نزدیک خبر داد که سازمان بورس و اوراق بهادار مجوز انتشار ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق رهنی را به عنوان جدیدترین ابزار مالی تامین مالی در بازار سرمایه صادر کرد.

انتشار اوراق رهنی که تحت‌عنوان MBS در دنیا شناخته می‌شود روشی است که از طریق آن بانک مسکن چندین هزار میلیارد تومان تسهیلاتی را که تحت‌ عنوان وام به متقاضیان واگذار کرده و طی مدت زمان طولانی ۱۲ سال و با اقساط ماهیانه توسط مردم به بانک باز می‌گرداند را با این روش، به دارایی امروز خود تبدیل می‌کند.

در این روش بانک مسکن از طریق MBS درآمدهای آتی خود را از بازپرداخت اقساط ماهیانه توسط متقاضیان تنزیل می‌کند و اقساط توسط اشخاص، سازمان‌ها و ارگان هایی که اوراق را خریداری می‌کنند دریافت خواهد شد. به این ترتیب بانک مسکن همواره خود را به روز خواهد کرد و دارایی هایش نیز در گردش مداوم خواهند بود.

یک کارشناس امور بانکی، رهن ثانویه را در چالاکی نظام بانکی و کمک برای خروج از رکود مسکن، موثر دانست و گفت: با فروش اوراق رهن ثانویه مبالغی که قرار بود به صورت اقساط ظرف چند سال به بانک بازپرداخت شود، با درصدی کمتر اما نقدا در اختیار بانک قرار می‌گیرد.

مرتضی دلخوش تاکید کرد: این عمل بانکها نوعی تنزیل کردن اوراق بهادار خود برای پرداخت تسهیلات و افزایش بهره وری و بهبود دارایی و نقدینگی آنها است. در مقابل، اقساط پرداختی تسهیلات گیرندگان به خریداران اوراق رهن ثانویه تعلق می‌گیرد.

بنابراین بانک به جای اینکه برای پرداخت تسهیلات جدید منتظر بازگشت اقساط تسهیلات گیرندگان قبلی بماند، می‌تواند منابع خود را فورا تجهیز کرده و به مشتریان جدید تسهیلات دهد.

وی افزود: با توجه به اینکه در رهن ثانویه طلب بانک به خریدار اوراق منتقل می‌شود، مساله تضمین بازپرداخت اقساط از سوی وام گیرندگان اهمیتی مضاعف می‌یابد.

به همین منظور مقوله اعتبار سنجی مشتری، بیمه وام و وصول اقساط در این مدل حائز اهمیت فراوان است که بانکها از طریق ایجاد موسسات اعتبارسنجی و یا شرکتهای مربوط در این باره میزان اعتبار افراد و شرکتها را بررسی کرده و به تناسب آن تسهیلات پرداخت می شود.

وی، مزیت اوراق رهن ثانویه را افزایش نقدینگی بانکها از طریق تبدیل دارایی ها (تسهیلات) به اوراق بهادار و درآمدهای آتی دانست و گفت: بانک‌ ها از این طریق می توانند مبالغ فراوانی را به صورت نقد به دست آورند و حتی فروش تسهیلات با تخفیف نیز حجم بزرگی از پرداختهای نقدی را عاید بانک می کند.

این کارشناس امور بانکی تصریح کرد: اگر بانکها بتوانند در بازار رهنی ثانویه موفق شوند و با اعتبار سنجی دقیق میزان ریسک این اوراق را کاهش دهند در پرداخت تسهیلات به خصوص  در امر مسکن می توانند موفقیت خوبی حاصل کنند و از این طریق رونق اقتصادی مطلوبی در بخش مسکن یا به عبارتی در صنعت ساختمان و به تبع آن در بازار اشتغال به وجود آورند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + پنج =